Avusturya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Avusturya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Avusturya Aile Birleşimi

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

Avusturya aile birleşimi vizesi D vizesi kapsamındadır. Bu vizeyi alacak olan kişiler daha farklı prosedürlere tabi tutulur. Aile birleşimi vizesi Avusturya’da vatandaşlık hakkı olan kişilerle evlenildiğinde başvurulabilecek bir vize türüdür. Bu vize Avusturya hükümeti tarafından onaylanan bir yasaya dahildir. Bu vizeye başvuran kişilerin hakları bu yasa tarafından korunur.

Bu yasaya göre Aile birleşimi Avusturya vizesi talebinde bulunan kişinin eşi Avusturya’da doğuştan Avusturyalı, sonradan Avusturya vatandaşlığı hakkı elde etmiş T.C. vatandaşı veya üçüncü bir ülke vatandaşı ise bu vizeye başvuru yapılabilir.

Avusturya Aile Birleşimi vizesi almak isteyen ve Avusturya’da yaşamak isteyen kişi bir dil sınavına tabi tutulur. Bu vizeye başvuran kişi girdiği dil sınavından A1 seviyesinde temel Almanca bilgisi sahibi olduğuna dair geçerlilik puanı alması gerekli bir koşuldur. Dil sınavında gerekli seviyede puan alamayan kişinin vize başvurusu ret cevabı alır.

Avusturya aile birleşimi vizesinde dil şartının olmasının temel amacı; başvuru yapan kişinin Avusturya toplumuna kolay uyum sağlayacağını kanıtlaya bilmesi içindir. Dil sınavının diğer bir amacı ise Avusturya’da sürekli yaşayacak olan kişilerin ülkede çalışma gücüne sahip olduğunu kanıtlayabilmesini göstermek sebebiyledir.

Avusturya aile birleşimi vizesi sürekli şartları ve kapsamı değişen bir vize türüdür. Bu vizeye başvuru yapacak olan kişilerin güncel istekleri takip etmesi gerekir. Her sene değişen prosedürler nedeniyle kişilerin temin edeceği evraklar ve sağlaması gereken şartlar da değişebilmektedir. Vize almak isteyen kişilerin mutlaka güncel bildirimlere ve bir önceki senenin koşullarına hakim olması gerekir. Örneğin bu sene içinde aile birleşim vizesine başvuru yapmak isteyen kişilerin Avusturya aile birleşimi 2019 koşullarını da bilmesi vize başvuru sürecinde ona yardımcı olacaktır.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesine Başvuru Yapan Kişilerin Taşıması Gereken Özellikler:

 • Aile birleşimi vize başvurusu yapacak olan kişinin 21 yaşını doldurmuş olması gerekir
 • Avusturya’da ikamet eden eş eğer bir başka ülke vatandaşı ise uzun süreli vizeye ya da doğrudan oturum iznine sahip olması gerekir. Avusturya’da yaşayan eş bazı şartları taşıması gerekir. Bu kişinin Avusturya vatandaşı olması gerekir. Başvuru yapan kişi eğer bir başka ülke vatandaşı ve Avusturya’da oturum iznine sahip ise Avrupa Birliği tarafınca kişilere verilen mavi karta sahip olmalı veya Kırmızı ya da Beyaz kartlardan birine hak kazanmış olmalıdır.
 • Avusturya’da yaşan eşin resmi bir sağlık sigortasına sahip olması gerekir.
 • Başvuru yapan kişilerin belli bir yaşam kalitesini karşılayabilecek aylık gelire sahip olması ve bu geliri evraklarla kanıtlaması gerekir.
 • Kişinin Avusturya’da konaklayacağı mekânında tüm aile bireyleri için yeterli ve uygun olması şarttır.
 • Avusturya’da yaşayan anne ve babası olan kişiler Avusturya aile birleşimi vizesi başvurusu yapmaya hak sahibidir.

Avusturya Aile Birleşimi İçin Yapılan Dil Sınavı

Türk vatandaşları Avusturya Aile Birleşimi vize başvurusu yaptığında kabul cevabı alabilmesi için Almanca dil yeterlilik sınavından geçerli bir puan alarak A1 sertifikasına sahip olması gerekir. Avrupa Dil Komisyonu tarafından belirlenen kural kapsamında kişinin dil yeterliliğini kanıtlaması şarttır.  Eğer kişi dil bilmiyorsa dil kursuna giderek Almanca yeterlilik sınavına girip dil yeterliliği olduğunu kanıtlayıcı nitelikteki dil sertifikasını alması gerekir. A1 seviyesi Almanca sertifikası vize başvurusu yapan kişilerin sadece temel seviyede iletişim kurabildiğini kanıtlaması içindir. A1 seviye Almanca sertifikasına sahip kişiler çalışma izni başvurusu yapamazlar. A1 seviye dil sertifikası Aile Birleşimi başvurularında geçerlilik gösterir nitelikte olmalıdır. Avusturya’da çalışmak isteyen veya oturum izin süresini uzatmak isteyen kişiler daha farklı bir sertifikaya sahip olması gerekir. Bu kişiler A2 veya B1 seviyesi dil sınavlarından geçerli not alıp Almanca dil yeterliliği sertifikasına sahip olmalıdır. Çalışma izni veya oturum izni almak isteyen kişiler A2 veya B1 seviyesinde dil bilgisine sahip olmalıdır.

Avusturya aile birleşimi vize başvurusu yapan kişiler A2 ve B1 seviye dil sınavları için Türkiye’de veya Avusturya’da kursa gitme hakkına sahiptir. Her iki ülkede de alınan bu evraklar Avusturya’da geçerli olacaktır. A2 veya B1 seviyesi Almanca dil yeterlilik sertifikası olan kişiler Avusturya Aile Birleşimi vize başvurusuyla birlikte çalışma iznine de başvuru yapabilir.

Dil kurslarına başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Avusturya Konsolosluğu herhangi bir yabancı dil kursundan alınmış dil sertifikalarını kabul etmez. Kişiler A1 Almanca sınavı için Goethe Enstitüsü ve Avusturya Dil Okulu kurumlarında sınava girmelidir. Yapılması talep edilen sınav öncesi bu kurumlardan muhakkak randevu alınması şarttır. Sınava dair detaylı bilgi sahibi olmak vize başvurusu yapan kişiler için son derece önemlidir; gerekli tüm bilgilere Goethe Enstitüsü ve ÖSD üzerinden ulaşılabilir. Almanca A1 sınavından yeterli puanı almayan kişiler bu sınava bir ay sonra yeniden girme hakkına sahiptir. Kişiler bu sınava istedikleri kadar girebilir. Sınava giriş sayısı konusunda Avusturya herhangi bir sınır koymamaktadır. Bu sınava başvuru yapılırken kişinin dikkatlice hazırlanması gerekir. Bu sınavdan alınacak düşük not kişinin vize başvuru sürecini yavaşlatabilir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Avusturya Aile Birleşimi vizesi için istenilen evraklar orijinal veya fotokopi şeklinde sunulmak zorundadır. Bütün evrakların tercüme edilmesi tercüme edilen evrakların noter onaylı olması şarttır. Avusturya Aile Birleşimi vizesi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Avusturya Aile Birleşimi başvuru formu mutlaka doldurulmalıdır. Bu evraktaki bütün doğrulanabilir ve eksiksiz olmalıdır. Başvuru sürecinde istenen bütün evraklar bu formdaki bilgileri doğrulayıcı nitelikte olmalıdır.
 • Avusturya vize başvurusu prosedürlerine uygun olarak çekilen Biyometrik fotoğraf belgeler arasında sunulmalıdır.
 • Geçerliliği olan pasaportun aslı ve nüshası Aile birleşimi vizesi başvuru sürecinde önem arz eder.
 • Kişinin şu anda oturuyor olduğu adrese ait ikametgah belgesi
 • Başvuru yapan kişiye ait uluslararası doğum belgesinin örneği
 • Bu vize türünde en önemli olan evrak evlilik cüzdanının nüshasıdır. Bu belge olmadan Aile birleşimi vizesi başvurusu yapılamaz.
 • Başvuru yapan kişiye ait yakın tarihte alınmış sabıka kaydı. Sabıka kaydı en az 1 ay öncesinde alınmış olmalıdır.
 • Avusturya’da yaşanılacak olan eve dair evrakların sunulması şarttır. Eğer yaşanılacak olan ev başvuru yapan kişinin eşine aitse evin tapusu; fakat ev kiralıksa kira sözleşmesinin aslı ve fotokopisi başvuru dosyasında olmalıdır.
 • Aile birleşimi vizesi başvurusu yapan kişinin Avusturya’da yaşayan eşinin son 3 aylık maaş döküm belgesi
 • Avusturya’da yaşayan eşe ait sağlık sigorta kartının fotokopisi
 • Avusturya’da yaşayan eşin noter onaylı pasaportunun fotokopisi. Bu belgede oturma izninin yer aldığı sayfa da evraklar arasında bulunmak zorundadır.
 • Başvuru esnasında birçok evrak talep edilmektedir. Formların hepsi Alman dilinde hazırlanmış olup, Almanca diliyle doldurulmak zorundadır.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya Aile birleşimi başvuru süreci diğer vize başvurularına göre daha yoğun geçmektedir. Avusturya Aile Birleşimi başvurusu yapacak olan kişi A1 Almanca dil yeterliliği sınavından geçer not aldıktan sonra bu vize için istenilen evrakları toparlamaya başlamalıdır ve ardından vize başvuru formunu doldurmalıdır.

Vize başvuru sürecinde teslim edilen evrakların hepsi detaylıca incelenir bu nedenle vizeye alınan cevap da diğer vize türlerine göre daha fazla zaman alır. Evraklar teslim edildikten sonra Aile birleşimi vize başvurusu 6 ay içerisinde sonuçlandırılır. Ancak bu süre içinde bulunulan zaman dilimine göre farklılık gösterir. Vize başvurusuna alınan sonuç başvuru sahibine, teslim edilen evrak dosyasına, konsoloslukların çalışma veya tatil dönemlerine, başvuru yapılan konsolosluğun iş yoğunluğuna ve bunun gibi birçok farklı sebeplere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişiler vize başvuru sürecinin uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurarak başvuru yapmalıdır.

VFS Global İle Vize Almak

Avusturya vizesi kolay alınır mı vize başvurusu yapan kişilerin aklındaki en büyük soru işaretidir. Bu sorunun cevabı kişinin nasıl vize almayı tercih ettiğine bağladır. Avusturya için vize alımı birçok yolla gerçekleştirilebilir. Vize Avusturya alımında izlenebilecek bir diğer yol ise Avusturya vize başvuru merkezi olan yerlerden biri ile çalışmaktır. Bu ikinci yol kişilerin hem zaman hem de para kaybetmesini engelleyecek olan bir rotadır. Vize alım sürecinde deneyimli bir ekiple çalışmak kişiye her açıdan kazanç sağlayacaktır. Avusturya vizesi VFS ailesi ile vize başvuru sürecinin her adımında yanınızda olur ve işleri sizin için kolaylaştırır. Vize başvuru süresince bütün adımlar VFS Avusturya vizesi alımında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Avusturya vize evrakları toplanması sürecinde yorulmak VFS global ailesi sayesinde geride kalır. Avusturya konsolosluğu randevu alımı da tarafımızca gerçekleştirilir. Vfs global randevu Avusturya konsolosluğunda vize teslimi için en kısa sürede alınır. Bu evrakların teslimi sırasında konsoloslukta bizzat bulunmanız gerektiği için VFS Global Avusturya telefon ile size ulaşır ve sizinle beraber konsoloslukta bulunur. Avusturya vize alım sürecinin her aşamasında yanınızda olan VFS global Avusturya vize ücreti sizi üzmeyecektir

Avusturya aile birleşimi vizesi S.S.S

Avusturya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?

Avusturya aile birleşimi vizesi, sonuçlanma süresi Avusturya yetkililerinin de sürece dahil olmasıyla beraber Schengen vizelerine göre çok daha geç sonuçlandırılır. Avusturya aile birleşimi vizesinin ne zaman sonuçlandırılacağı konusunda kesin bir bilgi verilememekle birlikte bu sürenin 6 ayı bulabileceği bilinmelidir.

Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar 2020?

Avusturya Schengen aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru merkezine teslim edilmesi gereken evraklardan bazıları pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kaydının aile bilgilerini içerecek şekilde tam tekmil örneği, Avusturya Schengen vizesi başvuru formu, seyahat sağlık sigortası aile Avusturya’da Avusturya’ daki yakından alınacak davetiye, Avusturya uçuş rezervasyonu.

Avusturya aile birleşimi 2020 dil şartı var mı?

Avusturya aile birleşimi vizesi ile Avusturya’ da yaşayan ya da Avusturya vatandaşı eşin yanına yerleşmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından A1 seviyesinde temel Almanca bilgisine sahip olması ve A1 temel Almanca sınavından geçerli puanının bulunması beklenir.

Avusturya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar 2020?

Avusturya aile birleşimi vizesi uzun süreli bir vizedir ve vize başvurularının değerlendirilmesinde Avusturya yetkili ve resmi dairleri de işin içine girmektedir. Başvurular titizlikle değerlendirilmektedir. Bu nedenle kısa süreli vize başvurularına göre daha geç sonuçlandırılır ve bu zaman altı ayı bulabilmektedir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu