Avusturya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Avusturya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Avusturya Dili

Avusturya Dili
Avusturya Dili

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Avusturya, Germen İmparatorluğu’nun uzunca bir süre etkisinde kalan ülkedir. Germen İmparatorluğu’nun dönemsel olarak kültürü gibi çeşitli özellikleri Avusturya’ya yansımıştır. Bunlar içerisinde dili de gelmektedir. Avusturya’da konuşulan dil,  Avusturya Almancasıdır. Yani diğer bir ifade ile Almanca konuşulur.

Avusturya Dili Nedir?

Avusturya’da konuşulan resmi dil, Almancadır. Ancak Almanca Avusturya sınırları içerisinde 3 farklı döneme ayrılır.

  • 750 ile 1050’li yıllarda Avusturya’da eski Almanca konuşulmaktaydı. Yani Almanya’nın bilinen en eski Almancasıdır. Bu da Germen İmparatorluğu’nda olmasından dolayı kaynaklanır.
  • 1050 ile 1500’lü yıllarda ise Avusturya’da orta Almanca konuşulmaktaydı. Almancaya yakın fakat eski Almancayla da benzer niteliklere sahip bir dildir.
  • 1500’lü yıllardan günümüze kadar ise Avusturya’da konuşulan Almanca, modern Almancadır. Yani Avusturya Almancası olarak değiştiren bir dildir.

Temelde Avusturya Almancası bilinen Almanca ile aynı niteliklere sahip, kelime olarak farklılık oluşturur. Yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda Avusturya’nın büyük bir bölümü Avusturya Almancası konuşmaktadır. Alman vatandaşı Avusturya’ya geldiği zaman Almanca açısında net olarak anlaşılamaz. Bu yüzden değişiklikleri görülebilir.

Avusturya Başkenti Viyana Dili

Avusturya’nın başkenti, Viyana’dır. Avusturya’nın genelinde olduğu gibi Viyana’da da konuşulan dil Avusturya Almancasıdır. Fakat viyana farklı ülkelerden göç kabul eden bir şehir olduğu için burada Avusturya Almancası ile beraber farklı dillerde konuşulmaktadır. Avusturya’da göçün yaşandığı şehir Viyana’dır. Bu yüzden Viyana’da konuşulan Almanca, Almanya’daki Almanca ile benzer niteliklere sahiptir. Özellikle turist firmalarının tabelalarında Viyana’da çalışan işletmeler İngilizce dili kullanır.

Avusturya Dilinde Çeviri

Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Avusturya seyahat ettikleri takdirde Avusturya Almancasını anlamak da, bir hayli zorlanabilir. Ne kadar Almanya Almancası bilinse de Avusturya Almancası kelime olarak farklıdır. Tam anlamı ile birbirine benzer olduğu söylenemez. Bu yüzden Google translate gibi çeşitli çeviri platformları kullanılarak Avusturya Almancası Türkçeye çevrilebilir. Fakat turizm açısından bir seyahat yapılacağı zaman Avusturya’da turist rotalarında İngilizce dili de bulunmaktadır. Tam olarak Avusturya Almancasından uzaklaşarak, İngilizcenin hâkim olduğu bölgelerde yer alır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu