Avusturya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Avusturya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Avusturya Vizesi Başvuru Evrakları

Sürekli değişim gösteren siyasi politikalar nedeniyle Avusturya Vizesi için gerekenler de değişim gösterir. Başvuru hamilinin her sene temin etmesi istenen evraklarda da bu nedenle değişiklik olur. Avusturya vizesi için gereken evraklar seyahat yapmak isteyen kişinin başvuru amacına ve mesleki durumuna göre de farklılık göstermektedir.

Avusturya vizesi temelde iki ayrı kola bölünür. Bu kollardan ilki Avusturya D vizesi olarak geçer. Avusturya uzun süreli vize kişiye ülkede uzun süre kalma hakkı sağlar. Avusturya C vizesi ise ülkeye yapılan kısa ziyaretler için başvuru kabul etmektedir. Her iki vize kendi altlarında da farklı kollara ayrıldığı için Avusturya vizesi için gerekli belgeler kişinin başvuru amacına göre farklılık gösterir.

Avusturya vize belgeleri hangi vize çeşidine başvurulacak olunursa olunsun tarafların temin etmesi istenen bazı temel evraklar vardır. Bu evrakların temini her vize türünde hayati öneme sahiptir. Bu belgelerinden her birinin güncel tarihli olması gerekir. Eski tarihli belgelerle yapılan başvurularda kişilere genelde ret cevabı verilmektedir. Her türden vize için Avusturya vize gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 1. Pasaport: Vize başvurusu yapılacak olan pasaportun güncel tarihli olması, vize başvuru sürecini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Hangi amaçla vize başvurusu yapılıyor olunursa olunsun, başvuru yapan kişinin pasaportunun Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra en az 6 ay süreyle geçerli olması gerekir. Bir diğer yandan kişinin pasaportunda en az 2 sayfanın boş olması gerekir. Avusturya vizesi bu sayfalara işleneceği için boş sayfası olamayan pasaportlarla başvuru yapılmaması gerekir.
 2. Avusturya vize başvuru formu: Avusturya vize başvurusunun ilk adımlarından biri Avusturya vize formu doldurulmasıdır. Vize başvurusu yapacak olan kişinin ülkeye girme niyetini anlatan ve başvuru hamilinin kişisel bilgilerini içeren bu evrak teslim edilmeden yapılan vize başvurularına onay cevabı alınması imkansızdır. Başvuru yapan kişi bu belgeyi isterse bilgisayar üzerinden isterse el yazısı ile doldurabilir. Her vize türünde doldurulması gereken bu evrak, ülkeye giriş yapmak isteyen herkesten talep edilir. 18 yaşından küçük olan bireyler ve bebeklerin başvurusunda bu belge ebeveynlerden biri tarafında doldurulmalıdır. Ve belgede iki ebeveynden birinin imzası kesinlikle bulunmalıdır. Bireysel başvuru yapan kişiler elbette başvuru formunu kendileri doldurur. VFS ile vize başvurusu yapıldığında Avusturya vize başvuru formu VFS uzmanları tarafından doldurulur ve böylelikle başvuru formu hatası olarak tamamlanmış olur.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Vize başvurusu yapacak olan kişinin güncel tarihte çekilmiş olan bir adet biyometrik fotoğrafı öncelikle vize başvuru formuna yapıştırılır. Bu fotoğrafın beyaz fon önünde çekilmiş olması ve 35X45 boyutlarında olması gerekir. Başvuru formuna yapıştırılan fotoğrafın yanı sıra kişinin iki adet Biyometrik fotoğrafı daha başvuru dosyasına eklemesi gerekir.
 4. Acenta veya Firma Yetkilendirme Yazısı: Kişiler Avusturya Konsolosluğu üzerinden bizzat başvuru yapabildiği gibi Avusturya vize danışmanlık firmaları ile de vize başvurusu yapabilir. Eğer bir aracı firma ile başvuru yapılıyorsa kişilerin muhakkak bu kuruma yetki verdiğini ispatlayan bir evraka sahip olması gerekir. Bu evrakta kişinin adına başvuru yapacak olan yetkilinin kişisel bilgileri ve imzasının da bulunması gerekmektedir.
 5. Seyahat Sağlık Sigortası: Bu sigorta seyahat süresince eğer kişinin başına bir şey gelirse sağlık masraflarının karşılanacağını kanıtlamak adına başvuru dosyasında bulundurulur. Bu sigortanın 30.000 Euro teminatlı olması şarttır. Ve alının Seyahat Sağlık Sigortası’nda ‘Schengen Bölgesinde Geçerlidir’ ibaresinin bulunması gerekir.
 6. Uçak Bileti veya Uçak Rezervasyonu: Kişinin Avusturya’ya yaptığı seyahatin uçak bilet bilgilerini içeren bir belgenin yetkili mercilere iletilmesi şarttır. Bu belge C tipi vizelerde gidiş ve dönüş bilgilerini kapsarken D tipi vize de yalnızca gidiş bilgilerinin olması yeterlidir.
 7. Otel Rezervasyon Bilgileri: Avusturya seyahati boyunca kişinin nerede kalacağını gösteren belgenin başvuru dosyasında kesinlikle bu dosyada olması gerekir. Eğer kişi seyahati süresince bir otelde ikamet edecekse otel adresi ve otel iletişim bilgilerin bulunduğu evrak başvuruyu değerlendirecek olan mercie iletilmelidir.
 8. Kişinin Maddi Durumunu Gösteren Evraklar: Avusturya vize başvurusu yapan kişilerden bu belgenin talep edilmesinin nedeni kişinin seyahat boyunca onu güvencede tutacak bir maddi duruma sahip olduğunu bilmek istemesidir. Kişinin banka hesap dökümü bu noktadaki temel evraktır. Kişinin hesabında belirli bir miktarda nakit paranın olması gerekir. Bunun yanı sıra eğer kişinin sahibi olduğu mülk ve araçlar varsa onların da belgeleri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 9. Pasaport Fotokopisi: Avusturya vizesi alınmak istenen pasaportun kişisel bilgileri içeren kısmının Avusturya vize başvuru evrakları arasında olması şarttır.
 10. Maaş Bordrosu: Başvuru yapan kişinin mesleki durumunu gösteren evraklarla başvuru yapılması gerekir. Başvuru yapan kişinin maddi durumunu da kanıtlayıcı nitelikte olan bu evrak vize başvurusu sürecinde hayati bir öneme sahiptir. Teslim edilen bu maaş bordrosu en az 3 ay boyunca olan bir süreyi kapsamalıdır.
 11. Kişinin Mesleki Durumunu Gösteren Evraklar: Vize başvurusu Avusturya sürecinde kişilerden istenen evraklar farklılık gösterir. Seyahat amacına göre değişebilen bu evraklar kişinin mesleki durumuna göre de çeşitlilik gösterir. Eğer kişi çalışan ise işverenden göreve başladığı tarihi net bir şekilde gösteren SGK işe giriş bildirgesi ve e-devletten alınmış 4A hizmet döküm belgesi gereklidir. Vize başvurusu yapan kişi işyeri sahibi ise sahip olduğu işe ait vergi levhasını, ticari sicil gazetesi kaydını ve mensubu olduğu meslek odası sicil kaydını başvuru dosyasına eklemek zorundadır. Vize başvurusu eğer bir kamu personeli tarafından yapılıyorsa hizmet döküm belgesini dosyada bulundurmalıdır. Başvuru sahibi çiftçiler ise sahip olduğu toprağın tapu belgesini, güncel olarak ekili olan tarım alanının belgesini ve ziraat odası sicil kaydını dosyada bulundurmalıdır. Emekli olan kişiler ise emekli olduğu tarihi net bir biçimde gösteren emeklilik belgesi ile başvuru yapmalıdırlar. Öğrencilerin yaptığı başvurularda eğitim gördüğü okuldan alınmış olunan onaylı bir belge ve seyahat sırasınca masrafları onun yerine karşılayacak olan kişi veya kişilerin mesleki durumunu gösteren evraklar dosyaya eklenir. 
 12. Mevcut olarak bir işe sahip olmayan kişilerde de bu durum söz konusudur. Çalışmayan kişilerin seyahat masraflarını onun için karşılayacak olan kişinin maddi durumunu belli eden belgeleri dosyaya eklemesi şarttır. Bu kişiler seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin sponsoru konumunda olduğu için bu evraklar talep edilmektedir.

Sıralanan bu belgelerin hepsinin İngilizce diline tercüme edilmesi gerekir. İngilizce olmayan evrak değerlendirmeye alınmaz ve kişiden tekrar evrak talebinde bulunulur.

Avusturya Vizesi Türleri

Avusturya seyahati gerçekleştirmek isteyen ve vize mecburiyeti olan kişiler vize başvurusu yapma mecburiyetindedir. Avrupa Schengen ülkesi olduğu için bu ülkeye vize almak çok kolay değildir. Fakat belirtilmesi gerekir ki Schengen vizesi almak isteyen kişiler mutlaka Schengen vizesine ayrı bir başvuruda bulunmalıdır.

Avusturya’ya vize almak isteyen kişilerin ilk önce karar vermesi gereken konu hangi vize türüne başvuracağıdır. Seyahat amacına göre farklı vize türleri bulunmaktadır. Fakat Avusturya vize çeşitleri temelde iki kola ayrılır. Bu kollar C tipi ve D tipi vizedir.

C Tipi vizeye Avusturya’ya kısa süreli olarak gitmek isteniyorsa başvuru yapılır. Bu vize türlerinden herhangi birine başvuru yapan kişi ülkede en fazla 90 gün kalabilir. 90 günden daha fazla konaklama yapılmak isteniyorsa D tipi vizeye başvuru yapılması zorunludur. Eğer kişi ülkede 90 günden fazla kalacaksa ve C vizesine başvuru yapmışsa, kişi vize süresi olduğunda sınır dışı edilecektir. Bu durumun yaşanmaması için hangi amaçla seyahat edildiğinin ve hangi vize türüne başvurulması gerektiğine dikkatlice karar verilmelidir.

Avusturya C Vizesi şu dallara ayrılmaktadır:

 • Avusturya Turist vizesi,
 • Ticari amaçlı vize,
 • Avusturya aile ziyareti vizesi,
 • Avusturya Öğrenci vizesi,
 • Avusturya Transit vize.

Bu vizelerin her biri kişinin kendi seyahat amacına uygun vizeyi alması için dallara ayrılmıştır. Seyahati gerçekleştirecek olan kişinin kendi ziyaret amacına uygun olan vizeye başvurması gerekir. Bu vize kişiye ülkede en fazla 90 gün kalış izni verdiği için eğer daha uzun süreli bir seyahat planlanıyorsa muhakkak D tipi vizeye başvurulması gerekir. Avusturya D tipi vize türleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Avusturya Erasmus vizesi,
 • Eğitim amaçlı vize,
 • Avusturya Çalışma vizesi,
 • Sezonluk işçi vizesi
 • Aile birleşimi vizesi

D tipi vizeler kişinin 90 günden fazla Avusturya’da kalacağı durumlarda alınmalıdır; çünkü Avusturya D Vizesi evraklarının hazırlanma süreci daha meşakkatlidir. Ve ayrıca Avusturya d vizesi için ödenen vize ücreti elbette daha fazladır.

Avusturya vize başvuruları farklı yollarla yapılabilmektedir. C türü vizelerden herhangi birine başvuracak olan kişi bizzat başvuru ve seyahat acentaları aracılığıyla vize başvurusu yapabilir ancak uzun süreli vizeye başvuru yapacak olan kişiler hiçbir aracı kurum olmadan bizzat başvuru ile Avusturya vize başvurusu yapabilirler. Avusturya vize işlemleri uzun sürebildiği için kişilerin seyahatten en az 30 gün önce bu kurumlara başvuru yapması gerekir.

Avusturya vize fiyatları başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir rakam verilmesi pek de mümkün değildir. Avusturya vize ücreti ödenmeden yapılan başvuruların hepsi ret cevabı alır. Net bir ücret tablosu ile karşılaşmak için muhakkak avusturya vize ücreti 2018 ve Avusturya vize ücreti 2019 listelerini muhakkak kontrol etmelisiniz. VFS global Avusturya vizesi ücretleri bu alanda hizmet veren bütün kuruluşlara göre daha uygundur.

Avusturya Turist Vizesi

Avusturya turist vizesi başvuruları ülkeye tatil amaçlı gidildiğinde yapılır. Avusturya turist vizesi C tipi vize kategorisinde bulunur. Turist vizesi alan kişiler ülkede yalnızca 90 gün boyunca kalabilir daha uzun süreli ziyaretler için D tipi vizelerden birine başvurulması gerekir. Turist vizesi Avusturya ücret aralığı her sene değişim göstermektedir. Ödenecek olan ücret Euro üzerinden alınır.

Avusturya Turist Vizesi Evrakları

Avusturya vizesi almak için gerekli olan evraklar her ziyaret türüne görü farklılık gösterir. Avusturya turist vizesi evrakları aşağıda sıralandığı gibidir.

 1. Pasaport: Avusturya Turistik Vize başvurusunda pasaportun pasaport ibrazı zorunludur. Başvuru yapılan pasaport güncel tarihli olmalıdır. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli süreye sahip olması gerekir ve vizenin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfanın bulunması gerekir. Başvuru hamilinin pasaportu 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış durumda olmamalıdır. Kişi daha önce herhangi bir ülkeye vize başvurusunda bulunmuş ve başvurusu kabul edilmişse bu vizelerin de sunulması gerekir.
 2. Vize Başvuru Formu: Avusturya Turist Vizesi için başvuru için yapıldığında doldurulması gereken il evrak Avusturya Vize Başvuru formudur. Vize başvurusu yapan kişi tarafından, büyük harflerle, eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru Formu kişinin tüm kişisel bilgi ve iletişim bilgilerini içermelidir. 12 yaşından küçük olan kişilerin evrakları ebeveyn tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Vize başvurusu yapan kişiye ait Biyometrik fotoğraf öncelikle başvuru formuna yapıştırılır ardında iki nüshası vize başvurusunu değerlendirecek olan mercie teslim edilmelidir. Bu fotoğraf Avusturya Vize başvurusu prosedürlerine uygun olarak çektirilmelidir.
 4. Nüfus Cüzdanı veya Kimlik Kartı Nüshası: Vize başvurusu yapan kişinin tüm bilgilerine erişmek amacıyla bu evrak taraflardan talep edilir. Sahip olunan nüfus cüzdanı veya kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi ibraz edilmelidir.
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Başvuru hamilinin kendisi ve ailesinin tüm bilgilerini içeren bu evrakın temin edilmesi son derece önemlidir. Bu evrak güncel tarihli olmak zorundadır.
 6. Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi: Avusturya Konsolosluğu’na Turistik Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin kendisi tarafından yazılmış olan vize talep dilekçesi vize başvurusunu değerlendirecek olan mercie ithafen yazılır. Kişinin ziyaret amacını belirten bu evrak İngilizce veya Almanca olarak yazılıp vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 7. Avusturya Turistik Vize Ücreti: Avusturya’dan vize alabilmek için ödenen bu ücretin ödendiğine dair evrakın dosyada kesinlikle bulunması gerekir. Bu belgenin ibraz edilmemesi durumunda tarafların yaptığı vize başvurusu değerlendirmeye dahi alınmayacaktır. Bu ücret vize alım süreci boyunca yapılacak olan masraflarda kullanılır. Vize başvurusu fiyatları her sene hatta sene içinde bile birçok kez farklılık gösterir. Güncel vize ücretlerinin takip edilmesi başvuru sürecinden bir sürpriz yaşanmaması adına önem teşkil eder.
 8. Kişinin Maddi Durumunu Gösteren Belgeler: Avusturya’ya yapılması planlanan bütün vize başvurularında olduğu gibi Turist vizesi başvurusunda da kişinin maddi durumunu gösteren belgelerin Avusturya Konsolosluğu’na iletilmesi gerekir. Başvuru yapan kişinin seyahat boyunca kendi masraflarını karşılayabilecek olduğunun kanıtı bu belgedir. Başvuru yapan kişinin bankada Euro hesabı bulunmalı ve bu hesapta da bir miktar paranın olması gerekir. Aynı zamanda kişinin son üç ay içerisinde yaptığı bütün bankacılık işlemleri başvuruyu değerlendirecek olan kişilere iletilmelidir. Banka hesap cüzdanı ve banka hesap hareketlerinin gösterildiği belge taraflara iletilmelidir. Alına bu belgenin son 1 hafta içerisinde temin edilmesi ve güncel tarihli olması son derece önemlidir. Banka hesap dökümlerinin yanı sıra kişinin maddi durumunu kanıtlayıcı nitelikte olan bir diğer evrak ise kişiye ait mülklerin dökümüdür. Eğer varsa kişinin mutlaka sahip olduğu gayrimenkullerin tapularını veya araçları varsa bu araçların ruhsatlarını gösteren evraklar hazırlanmalı ve başvuru dosyasına konmalıdır.

Maddi durumu kanıtlayıcı nitelikte olan bu evraklar her başvuru sahibi için farklılık gösterir. Örneğin vize başvurusunda bulunacak olan kişi aktif bir iş hayatın katılımcısı ise çalıştığı kurumdan maaş bordrolarını almalıdır. Alınan bu evrak son üç aya dair olmalıdır aynı zamanda evraklarda ıslak imza ve kaşenin bulunması mecburidir. Eğer başvuru yapacak olan kişi emekli ise emekli maaşını aldığı banka hesabına ait hesap dökümünü ve emeklilik cüzdanının nüshasını yetkili mercilere iletmelidir.

 1. Kişinin Mesleki Durumunu Gösteren Evraklar: Avusturya turist vizesine başvuru yapacak olan kişilerin mesleki durumlarının ne olduğunu da Avusturyalı yetkililere kanıtlaması gerekir. Her meslek grubuna dahil olan kişilerden istenen evraklar farklılık gösterir. Her mesleğe göre kişilerin temin etmesi gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

– Vize başvurusu yapan kişi eğer çalışan ise SGK işe giriş bildirgesini, SGK hizmet dökümünü, son üç aya ait maaş bordrosunu ve çalıştığı kurumdan aldığı izin belgesini vize başvuru dosyasına eklemelidir.

– Başvuru yapacak olan kişi eğer çiftçi ise bağlı olduğu Ziraat odasından kendisi adına verilmiş olan çiftçi belgesini hem aslı hem de fotokopisi ile başvuru yapması gerekir.

– Avusturya turist vizesine başvuru yapan kişi eğer öğrenci ise eğitim gördüğü kurumdan alınmış ve aktif olarak öğrenci olduğunu kanıtlayan öğrenci belgesi ile başvuru yapmalıdır. Bu belgenin aslı ve fotokopisi dosyaya eklenmelidir.

– Başvuru yapan kişi eğer bir işyeri sahibi ise temin etmesi gereken evraklar biraz daha fazla olacaktır. Şirket veya işyeri sahiplerinin öncelikler şirkete ait Ticaret Odası kaydını gösteren belgeyi dosyaya eklemesi gerekir. Şirkete ait ve son bir yılın bütün vergi beyanlarının olduğu şirket vergi levhasının bir örneğinin dosyaya eklenmesi gerekir. Sahibi olunan şirkete ait Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisinin ibrazı Avusturya Turistik Vize işlemlerinde zaruridir. Eğer vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgilerin tamamını içermelidir. Son olarak temin edilmesi gereken evrak imza sirküleridir. Bu belge kişinin faaliyet gösteren şirketinde imza yetkisinin olduğunu kanıtlamak adına taraflardan talep edilir.

 1. Yapılacak olan seyahat planını onaylayıcı nitelikteki seyahat belgeleri: Avusturya’ya turist vizesi başvurusunda bulunan kişinin bu seyahate dair tüm detayları gerekli mercilerle paylaşması şarttır. Avusturya’ya yapılacak olan seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve ikamet bilgilerini barındıran bilgilerin muhakkak eksiksiz olarak temin edilip başvuru dosyasına eklenmesi gerekir. Avusturya’ya hangi yolla ulaşım sağlanacaksa bu ulaşıma ait rezervasyon veya bilet bilgilerinin sunulması gerekmektedir. Avusturya’da kalınacak oteldeki rezervasyonu da gösteren belge muhakkak dosyaya eklenmelidir. Burada parantez açılması gereken bir başlık var eğer kişi kendi özel aracıyla seyahat edecekse; araca ait ruhsatın fotokopisi, seyahat tarihlerini kapsıyor nitelikte olan yeşil sigorta belgesinin ve en son olarak kişiye ait uluslararası ehliyetin orijinalinin ibrazı zorunludur. Kişinin Avusturya’ya gelirken izleyeceği güzergah hakkındaki bilgilerin de dosyaya eklenmesi şarttır. Kişinin yolculuk rotasını gösteren bu belge İngilizce veya Almanca olarak başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 2. Seyahat Sağlık Sigortası: Avusturya turist vizesine başvuracak olan kişinin temin etmesi gereken bir diğer evrak Seyahat Sağlık Sigortası’dır. Bu e sigorta eğer kişinin başına gittiği ülkede bir şey gelirse acil bakım masraflarının ve hastane tedavilerinin rahatlıkla karşılanacağının kanıtı için gereklidir. Bu sigorta muhakkak 30.000 euro teminatlı olmalı Schengen ülkelerinde geçerlidir onayına sahip olması gerekir.

 

 

 

Avusturya Ticari Vizesi

Avusturya Ticari Vizesi ülkeye yapılacak olan iş amaçlı seyahatlerde alınır. Kişi iş görüşmesi, seminer veya iş toplantısı amacıyla Avusturya’ya gidecekse bu vize türüne başvuru yapar. Bu vize başvuru yapan kişiye ülkede 90 gün kalma şansı verir. Eğer Avusturya ticari vizesi başvurusu iş amaçlı yapılıyorsa kişinin bu vize türüne başvurmaması tavsiye edilir. Uzun süreli çalışma planı olan kişi Avusturya çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu vize sayesinde ülkede daha uzun süre kalma hakkına sahip olacaktır.

Avusturya vize evrakları seyahat amacına göre farklılık gösterir fakat ticari vize başvurusunda herkesten aynı evraklar talep edilmez. Ticari vize başvurusu evrakları hem kişinin seyahat amacına hem de kişinin mesleki durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin ticari vize başvurusu yapan işyeri veya şirketler sahibinin hazırlayacağı evraklar ile bir çalışanın hazırlayacağı evraklar farklı olacaktır. Bu nedenle vize başvurusu yapan kişi kendi durumunu en iyi niteleyen kategori altındaki ticari vize gerekli evraklarını hazırlamalıdır. Her ki başvuru yapıyor olursa olsun ticari davetiyenin başvuru dosyasında bulunması vize alım sürecini kolaylaştıracaktır.

Avusturya Ticari Vizesi Evrakları

Avusturya ticari vize başvurusu yapan kişilerden alınan evraklar kişiye göre farklılık gösterse de temelde hazırlanması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar kişisel bilgileri içeren temel başvuru evraklarıdır bu evraklar şöyle sıralanır:

 1. Başvuru yapan kişiye ait pasaport. Avusturya ticari vize başvurusu yapılan pasaportun seyahat bitiminden sonra en az 3 ay süreyle geçerli olması en temel şarttır.
 2. Biyometrik fotoğraf ibrazı her vize türünde olduğu gibi bu vize türünde de gereklidir. 2 adet fotoğraf başvuru dosyasına konur, bir adet fotoğraf ise başvuru formuna yapıştırılır. Bu fotoğraf 35X45 mm boyutlarında olmalı ve beyaz fon önünde çekilmiş olması şarttır
 3. Kişiye ait nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi
 4. Başvuru yapan kişinin ve ailesinin tüm bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. İçerisinde en az altı bin TL bulunan şahsi veya şirket banka hesabının hesap cüzdanı. Başvuru yapan kişiye ait bu banka hesabının son üç aylık hesap dökümünün de başvuru dosyasında olması gerekir.
 6. Kişinin mevcut olarak kaldığı adrese ait ikametgâh belgesi
 7. Avusturya’ya hangi yolla gidilecekse o yolculuğa dair seyahat rezervasyonları
 8. Avusturya vize ücret ödendiğini kanıtlayan dekont

Daha önce de belirtildiği üzere çalışanların ve iş sahiplerinin başvuru sırasında ibraz etmesi gereken evraklar birinden farklılık gösterir. Çalışanları ticari vize başvurusu yaparken dosyaya eklemesi gereken evraklar şu şekildedir:

 1. Vize talep dilekçesi bu dilekçede kişinin ülkeye gidiş amacını anlatması gerekir. Bunun yanı sıra çalışanların işe başladıkları tarih ve işyerindeki pozisyonları bu belgede yazılı olmalıdır. Bu dilekçe çalışılan şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Davetiye, ticari vize alım sürecini son derece kolaylaştıran bir evraktır. Çalışan bir iş birliği amacıyla gittiği şirketten bu belgeyi talep edilir. Davetiyeyi gönderen kişinin eksiksiz olarak bütün bilgilerinin bu kâğıtta olması oldukça ehemmiyetlidir. Davetiye yapan kişinin adı soyadı, kimliğinin fotokopisi, pasaport numarası ve kimliğinin fotokopisi davetiye ile birlikte başvuruyu değerlendirecek olan mercie sunulmalıdır.
 3. Kişinin şu anda çalıştığı işyerine dair evraklar da Ticari vize için gereklidir. Bu evraklar güncel tarihli olmalıdır. Faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve şirkete ait imza sirkülerinin fotokopisi başvuru yapılan dosyada bulunmalıdır.
 4. Başvuru yapan kişinin maaş bordrosu evrak dosyasına eklenmelidir. Maaş bordrosu son üç aylık hareketleri içermeli ve mutlaka şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.
 5. Başvuru yapan kişiye ait SGK işe giriş bildirgesi ve 4-A hizmet dökümü belgesi teslim edilen evrakların arasına eklenmelidir.

Başvuru yapan kişi eğer işyeri sahibiyse aşağıdaki belgeleri hazırlayarak ticari vize başvurusu yapabilir.

 1. Konsolosluğa hitaben yazılan şirket yazısı yazılarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Bu şirket yazısında seyahat bilgileri bulunmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Bu belge İngilizce veya Almanca olmalıdır.
 2. Avusturya’da iş birliği yapılacak olan şirketten davetiye alınması gerekir. Bu davetiyenin yanı sıra davet yapan kişinin şirketin antetli kağıdına yazılan kişisel bilgileri de teslim edilmelidir. Bu kağıtta davet eden kişinin adı soyadı, pasaport numarası bulunmalıdır; aynı zamanda kişinin pasaport ve kimlik kartının fotokopisi de gerekli mercilere iletilmedir.
 3. Başvuru yapan kişiye ait 4-B hizmet dökümü
 4. Kişinin sahibi olduğu şirkete dair güncel evraklar. Bu evraklar orijinal faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopisi.

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

Avusturya Vizesi için gerekli evraklar 2020?

Avusturya vizesi için gereken evraklar vize türü ile başvuru sahibinin mesleki, finansal ve kişisel durumuna göre değişiklikler gösterir. Avusturya vizesi genel başvuru evrakları pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kaydı tam tekmil örneği, biyometrik fotoğraf, Avusturya vizesi başvuru formu gibi belgelerdir. Bu belgelere ek olarak finansal ve mesleki durumu gösterir dokümanlar da evrak dosyasında bulunmalıdır.

Avusturya vize başvurusu gerekli evraklar arasında pasaport nasıl olmalıdır?

Avusturya vize başvurularında teslim edilecek pasaportun on yıldan eski olmaması gerekmektedir. Schengen Avusturya vizesi başvuru evrakları içinde yer alan pasaport vize işlemlerinin basılabilmesi için karşılıklı en az iki sayfası boş niteliğe sahip olmalıdır. Pasaportun seyahat tarihinin bitişi itibariyle 3 ay daha geçerli olması beklenir.

Avusturya öğrenci vizesi için gerekli evraklar 2020?

Avusturya öğrenci vizesi gerekli evraklardan bazıları; öğrenci vizesi başvuru formu, pasaport ve tercümesi, adli sicil kaydı, tercümesi ile birlikte Noter tasdikli ikametgah ilmuhaberi, biyometrik fotoğraf sağlık raporu Avusturya’ da kalınacak yurt belgesi ya da kira kontratı, finansal belgeler, 18 yaş altı için veli muvafakatnamesi.

Avusturya D Vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Avrupa D vizesi evrakları, başvuru sahibinin ulusal vize alma nedenine göre değişiklik gösterir. Başvuru evrakları, genel evraklarla beraber Avusturya D tipi vize başvuru formu, finansal ve mesleki belgelerle aile birleşimi vizesi için evlilik cüzdanı örneğinde olduğu gibi oturma iznini gerektirecek durumu kanıtlar evraklardır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu